Настинки, вируси и дијареја, најчестите придружници на есенските денови!

Учениците веќе curубопитно пилираат училишни клупи, најмладите играат разиграни во градинките, деновите се пократки и постудени, што исто така носи со себе фактот дека поминуваме повеќе време во затворено. Ова обезбедува идеални услови за брзо ширење на респираторни и гастроинтестинални инфекции, особено кај малите деца.
Ротавирусите се најчести причинители на дијареа

Што ако се појави ротавирусна инфекција?

Една од најчестите вирусни заболувања е и акутната дијареја, најчеста причина за која е ротавирусот. Симптомите се манифестираат како дијареја или повраќање и се особено непријатни. Ротавирусот ги оштетува и ги уништува клетките на нашиот црев, кои веќе не можат да ја извршуваат својата улога во цревата, особено во однос на апсорпција на вода од цревата во организмот и размена на електролити. Премногу вода и хранливи материи остануваат во цревата и ова предизвикува дијареја.

Кога се појавува дијареја, треба веднаш да се преземе акција:

  • Од суштинско значење е да ја замените изгубената течност, по можност со раствори за рехидратација што ги добивате во аптека.
  • Потребно е што поскоро да започнете со земање докажани ефикаснипроизводи со добра млечна киселина бактерии, кои го намалуваат и бројот на празнење и другите симптоми на дијареја како што се гадење и болки во стомакот.
  • Дете со дијареја треба да се однесе на лекар ако дијарејата не се подобри во рок од 2-3 дена, или ако се забележат првите знаци на дехидрација. Размислете и за возраста на детето: колку е помало детето, толку побрзо се советува посета на лекар.

Штом ќе се појави дијареа, веднаш треба да се превземат мерки!

 

Мајка на три деца и нивниот план за здрав пад

Нина, мајка на три деца која го пишува блогот „Со Loveубов, мамо“ има план за здрав пад: „Нашиот план за здрав есен и зима е здрава и урамнотежена диета која вклучува многу овошје и зеленчук, пиење обична вода, кокосова вода, лимонада и сок од портокал и повремено растителни чаеви, домашен мед, пробиотици и хигиена на WAYA® (најважно за да се спречи ширењето на вируси!) Ништо поразлично од секоја година, но добро е да се спомене дека некои работи не треба да се забораваат да ги спречиме и да ги ублажиме и сега е вистинско време да размислиме за нив бидејќи сè уште сме здрави и полни со летна енергија “.

Матеја, која го создава блогот „Mami na kvadrat i pol“, научи многу од минатогодишното лошо искуство: „Поминавме доста време оваа година на море, така што навистина се надевам дека вирусите и бактериите нема да нè убијат толку многу во есен и зима. како и минатата година. Пробиотиците на WAYA® ќе не придружуваат на секој чекор на патот. Покрај тоа, ние ќе обезбедиме многу вежби на свеж воздух и поддршка со здрава, необработена храна со што е можно помалку шеќер “.

Зошто производи WAYA?

Добрите бактерии на млечна киселина се живи микроорганизми кои доколку се внесат во доволни количини, можат да имаат корисен ефект врз цревната микрофлора и со тоа да помогнат во ублажување на дигестивните проблеми или. инфекции. Една од најистражените добри бактерии во светот за дигестивни проблеми е културата на Lactobacillus rhamnosusGG, која е достапна во форма на капки WAYA и капсули Waya. Земете производи со добра млечна киселина бактерии цело време кога дијарејата е присутна и неколку дена по неа.

Извор:

  1. Bernstein DI: Pediatr Infect Dis J. 2009 Mar;28(3 Suppl):S50-3. Guarino et al: 2014. J Pediatr Gastroenterol Nutr. 2014;59:132–152.
back to top