Грчеви кај доенчиња

При истражување на причините за посета на бебиња кај педијатар, грчевите (колика) се на врвот во првите три до четири месеци. Одеднаш - „надвор од loveубовта“ бебето почнува да плаче незапирливо и му е тешко да се смири, проследено со трчање кај лекар.
Grčevi kod odojčeta: Како да постапите?

Ако вашето бебе долго време плаче, важно е да откриете дали има медицински причини за вакво сериозно плачење (на пр. Отитис медиа или заматен нос). Ако сметате дека не се само грчеви, однесете го вашето дете кај педијатар.

Меѓутоа, ако бебето е здраво, не гладно, жедно и нема влажна пелена, тоа се конвулзии. Најважно е да се биде свесен дека станува збор за релативно вообичаена состојба, која не остава никакви последици. Охрабрете се, држете ладна глава и не паничете и трпеливо чекајте за крајот на ужасниот период во животот наречен „грчеви“.

Помеѓу 10 и 30% од сите бебиња во светот имаат колика; овој број е веројатно уште поголем. Се јавува приближно често и кај доенчиња и кај оние кои се хранат со шише. Ова покажува многу јасно дека ова е сериозна состојба, иако скоро ниту едно бебе нема специфична болест, но обични грчеви (колики).

Какви грчеви се тие

Стомачни грчеви или колики обично се појавуваат во првите неколку недели од животот и траат најчесто до четвртиот месец на возраст. Грчеви најмногу се појавуваат во доцните попладневни часови и навечер.

Детето плаче незаконско, ги стега нозете кон стомакот, има црвен образ, стиснати тупаници. Теориите за појава на грчеви се различни, можните причини за нив не се целосно развиени гастроинтестиналниот тракт кај бебето (кога станува збор за болка што се јавува како резултат на акумулација на гас во цревата), хиперсензитивност на лактоза, итн.

Пред да утврдиме дали навистина има грчеви, мора да се исклучат и другите можни причини за плачење. Овие вклучуваат замор и глад.

Како можете да му помогнете на вашето бебе кога има грчеви?

 1. Земете го бебето во рацете, нежно го потресете или шетајте низ куќата со него.
 2. Завиткајте го бебето во ќебе за да може да се чувствува поудобно, а потоа да го ставите во шетач или лулка.
 3. Во кенгур, можете цврсто да ја заврткате до градите и да го носите. Бебињата сакаат да го слушаат чукањето на срцето на нивната мајка додека ги смирува.
 4. Некои бебиња се смируваат додека возат во автомобилот.
 5. Нежно масирајте го стомакот на бебето, претходно подмачкано со топло масло за бебиња.
 6. Ставете претходно загреана пелена на стомакот на бебето и нежно масирајте ја. Можете исто така да користите термофор за бебиња, бидејќи тие се исклучително практични.
 7. Педијатрите препорачуваат капки со бактеријата на млечна киселина Lactobacillus rhamnosus GG, по можност оние во кои добрите бактерии се заштитени со микроенкасулација.
 8. Пејте смирувачки песни на бебето, но тивко и веднаш до неговото уво. Можеби тој ќе биде заинтересиран за песната и ќе престане да плаче за да може да ја слушне.
 9. Проверете како е вашата диета ако доите. Елиминирајте ја целата храна што ве прави подуени (грашок, грав, зелка), намалете го внесот на газирани пијалоци, кафе, чоколадо, бибер, лути пиперки, чили и други силни зачини.
 10. Оставете го бебето сам во креветчето во тивка просторија, со тивка и смирувачка музика (Моцарт, Бетовен), можеби по неколку минути плачење тој ќе се смири сам.

Педијатрите препорачуваат пробиотски капки со пробиотскиот сој Lactobacillus rhamnosus GG.

Драги родители, бидете особено трпеливи, смирени и храбри… Вие сè уште нема да трепкате и вашиот мал ангел веќе ќе седи и ќе ве насмее со првите заби, а периодот на грчеви ќе биде далеку зад вас.

Извори:

 1. Guarino et al. European Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition/European Society for Pediatric Infectious Diseases evidence-based guidelines for the management of acute gastroenteritis in children in Europe update 2014. J Pediatr Gastroenterol Nutr. 2014;59:132–152.
 2. www.mojpedijatar.co.rs/stomacni-grcevi-kod-beba/ Asist. dr Miloš Ješić, pedijatar neonatolog, dostop 13. 9. 2019.
 3. www.mojpedijatar.co.rs/grcevi-kod-beba-infantilne-kolike/ Dr Goran Vukomanović, dostop 13. 9. 2019.
 4. de Weerth et al. Intestinal Microbiota of Infants with Colic: Development and Specific Signatures. Pediatrics. 2013 Feb;131(2):e550-8.
 5. Savino et al. Intestinal microflora in breastfed colicky and non-colicky infants. Acta Paediatr. 2004 Jun;93(6):825-9.
 6. Pärtty. Infant colic crying and gastrointestinal tract, Causes, Consequences and Cure. University of Turku, Turku, 2013.
back to top