Дома > WAYA производи > WAYA Biotic D3 капки
WAYA Biotic D3 капки
1 мислење

WAYA Biotic D3 капки

За новороденчиња, доенчиња и мали деца

Проверен квалитет

За соодветен дневен внес на витамин D3 кој е клучен за нормален раст и развој на коските, како и за функцијата на имунолошкиот систем.

Ова се единствени капки кои содржат пробиотик Lactobacillus rhamnosus GG и витамин D3 во маслена суспензија, со што веројатноста за појава на колики кај новороденчињата и доенчињата е минимална.

Зошто да ги одберете WAYA® D3 капките

Зошто да ги одберете WAYA® D3 капките?

 • Кај доенчињата и децата е зголемен ризикот од недостаток на витамин D
 • За здрави заби и коски на вашите малечки
 • За нормална работа на имунолошкиот систем
 • За регулирана дигестија и олеснување на дигестивните нарушувања (дијареа, грчеви, гасови...), бидејќи капките содржат пробиотик.

Smernice določajo dodajanje vitamina D3 pri vseh dojenčkih do starosti 1 leta, priporočeno pa je tudi daljše dodajanje.

Дали сте знаеле?

Според упатствата треба да се користи витамин D3 кај доенчињата до 1 година, а се препорачува и понатамошна употреба


За WAYA® D3 капките

 • 7 капки содржат потребен дневен внес на витамин D според препораките на педијатрите (400 И.Е.)
 • Не причинуваат грчеви кај доенчињата, бидејќи се единствени кои во својот состав го содржат најистражуваниот пробиотски сој Lactobacillus rhamnosus GG и витамин D3 во маслена суспензија
 • Витаминот D3 во WAYA® капките е во маслена суспензија и не се потребни додатоци (антиоксиданси, стабилизатори, конзерварнси) кои можат да предизвикаат подуеност и грчеви
 • 7 капки содржат најмалку 1,4 милијарди клетки од микроинкапсулираниот пробиотски сој Lactobacillus rhamnosus GG
 • Редовна контрола и квалитет
 • Соодветни за новороденчиња, доенчиња и деца
 • Со оглед на тоа што не содржат алергени (млечни протеини, лактоза, глутен, јајца, риба, кикирики, сусам, SO2, соја, јаткасти плодови, целер, горчица, ракчиња) може да се користат кај пациенти со алергии
 • Витаминот D3 е од растително потекло и е погоден за вегетаријанци
 • Имаат неутрален мирис и вкус
 • Едноставно дозирање
 • После отварање на шишенцето капките се употребуваат уште најмалку еден месец
Mnenja uporabnikov

Мислење на корисниците

Педијатарот ми препорача Waya D3. Од тогаш веќе немаме грчеви.

Vesna, 33 години

Како ќе го оцените овој продукт?

Ве молиме оценете го производот
Запишете ги задолжителните полиња
Упатство за употреба
  • Производот има природен талог, затоа пред секоја употреба добро протресете го шишенцето. По протресувањето, производот станува природно - заматен. Производот е без мирис и без вкус.
  • Капките WAYA® D3 употребувајте ги најмалку две седмици.
  • Адекватни се за долготрајна примена.
  • Најдобро e капките поединечно дa се земаат со лажичка.

  Дозирање

  • Новороденчиња, доенчиња и деца до 2. години: по 7 капки на ден.
  • Деца над две години: 10 капки на ден.
  Состав

  Пченкарно масло, Lactobacillus rhamnosus GG (ATCC 53103), витамин D3. Седум капки содржат најмалку 1,4 × 109 колониски единици на микроинкапсулиран пробиотски сој Lactobacillus rhamnosus GG и 400 И. E. (10 μg) витамин D3.

  Пакување
  10 ml
  Чување

  Да се чуваат на температура од 25 ⁰C, заштитени од влага и светлина. Производот да се чува во оригиналното пакување и да се употреби во период од месец дена од отварањето.

  back to top